22 lutego w MOS nr 7 odbył się I Turniej Siłowy dla wychowanków placówek wychowawczych z Warszawy. W zawodach ostatecznie wzięło udział pięć trzyosobowych zespołów. Startowano w czterech konkurencjach:

̶ wyciskanie na klatkę 40 % swojej masy ciała na ilość powtórzeń,

̶ pompki, ilość powtórzeń w jednej próbie,

̶ „deska” (podpór przodem na przedramionach), ćwiczenie na czas,

̶ wyciskanie „na klatkę”.

Nasi wychowankowie bardzo dobrze zaprezentowali się na tle swoich konkurentów, w klasyfikacji drużynowej bezapelacyjnie wywalczyli I miejsce (P. Bartosiewicz, J. Składkowski, Ł. Jakubowski). W podsumowaniu indywidualnych umiejętności II miejsce zajął Patryk Bartosiewicz z gr. I.

Sebastian Olejniczak

31 stycznia 2018 r. w naszej placówce odbył się Ośrodkowy Turniej Soft Stick. W zawodach, których organizatorami byli Pan Marcin Kostyra i Pan Michał Majewski, uczestniczyli wszyscy wychowankowie.

Soft Stick („miękki kij”) to wszechstronnie rozwijająca zabawa, nosząca znamiona sztuk walki. Konkurencja uczy: samokontroli, szacunku dla zasad, poszanowania autorytetów (sędziów sportowych), wciela w życie zasadę fair play, rozwija koordynację i myślenie taktyczne, daje możliwość fizycznego wyżycia się i emocjonalnego wyładowania. Walka polega na uderzaniu gąbkowym „mieczem” w dozwolone miejsca na ciele (nogi, głowa, korpus) przeciwnika, po każdym trafieniu sędzia przerywa walkę i przyznaje punkty.

Turniej rozgrywano systemem pucharowym w dwóch kategoriach, tj. do 170 cm i powyżej 170 cm wzrostu. Pojedynki trwały 1 minutę, a finały to dwie rundy po 1,5 minuty.

3. Albert Danielik

Piłkarzyki to jedna z najpopularniejszych gier stołowych. To świetna aktywność, która daje szansę na zespołową rozrywkę i rywalizację. Wychowankowie naszego ośrodka lubią tę formę sportu, dlatego 16 listopada odbył się Ośrodkowy Turniej Piłkarzyków Stołowych. Wzięło w nim udział 9 dwuosobowych zespołów. Poszczególne pojedynki rozgrywane były systemem pucharowym, przegrana drużyna odpadała z turnieju.

Każdy pojedynek trwał 10 minut. Żaden nie zakończył się wynikiem remisowym. Rozgrywkom towarzyszyły duże emocje i atmosfera prawdziwej rywalizacji. Podobnie jak w meczu piłki nożnej, celem gry było strzelenie jak największej liczby bramek przeciwnikowi przy jak najmniejszej stracie po swojej stronie. Gracze musieli wykazać się precyzją, szybkością, refleksem i pomysłowością. Ich gra była niezwykle ekscytująca i bardzo dynamiczna.

Miejsca na podium:

I miejsce: Konrad, Jakub

II miejsce: Patryk, Damian

III miejsce: Bartłomiej, Łukasz

Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali drobne upominki, a najlepsi dodatkowo zostali nagrodzeni ocenami w ośrodkowym systemie punktacji.

Z uwagi na spore zainteresowanie turniejem zaplanowano kolejną edycję na styczeń 2018 r. Przygotowany zostanie wtedy stół do gry z elektronicznym licznikiem. Warto to zrobić, gdyż futbol stołowy to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu z kolegami, to wspaniała zabawa i relaks po godzinach nauki.

Organizator: Bartłomiej Koryciński

Pomoc w realizacji: Łukasz Mordon

Zdjęcia: Marcin Sobociński

W dniu 20 maja br. grupa wychowanków z MOW nr 4 udała się do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Organizatorami wycieczki byli wychowawcy: Marcin Sobociński, Łukasz Mordon i Bartłomiej Koryciński.

Muzeum Spotu i Turystyki mieści się na Żoliborzu, przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4, w nowoczesnym Centrum Olimpijskim. Poświęcone jest historii polskiego sportu. Zgromadzone tam zbiory obejmują blisko 50 tysięcy eksponatów, głównie medali, pucharów i dyplomów. Są też flagi, proporczyki, plakaty, sztandary, stroje i sprzęt sportowy. Oprócz tego można podziwiać zbiór książek, fotografii, czasopism, widokówek. Zbiory uzupełniają materiały filmowe i dźwiękowe.

Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem obejrzeliśmy różne eksponaty muzealne, które przybliżyły nam sylwetki wybitnych polskich sportowców. Do największych atrakcji prezentowanych w MSiT można zaliczyć: narty Wojciecha Fortuny, kajak Jana Pawła II, w którym pływał na mazurskich jeziorach, gokart Roberta Kubicy, kask Adama Małysza, buty Marcina Gortata, koszulka Jerzego Dudka, kamyczek z Mount Everestu, który przywiozła Wanda Rutkiewicz.

Bardzo zaciekawił nas kącik obrazujący historię roweru, kącik z makietą ringu bokserskiego i kącik lekkoatletyczny z bieżnią. Sporą atrakcją były nagrania audio. Wystarczyło wcisnąć magiczny guzik i posłuchać, jak legendarny Jan Ciszewski i inni komentują mecze piłkarskie.

Pobyt w MSiT pozwolił nam poznać historię wielu dyscyplin sportowych i przybliżyć postacie wspaniałych polskich sportowców. Przyszły też refleksje, że sport to nie tylko korzyści zdrowotne i emocjonalne, ale też piękno i życiowa pasja.

W pogodnym nastroju odbyliśmy rekreacyjny spacer bulwarem nadwiślańskim. Oglądaliśmy też Warszawę płynąc promem po Wiśle. Następnie spacerowaliśmy po warszawskiej Starówce. Pełni wrażeń i zrelaksowani wróciliśmy do Ośrodka. To była miła weekendowa majówka.

15 kwietnia 2016 r. odbył się w Warszawie XXV Turniej Tenisa Stołowego, w którym wzięli udział wychowankowie z dziesięciu placówek opiekuńczo-wychowawczych. Gospodarzem rozgrywek był Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 3 ,,Dom na Trakcie”.

Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych − młodszej (do 16. roku życia) i starszej (do 18. roku życia).

Naszą placówkę reprezentowali:

Dawid Suchocki i Jakub Składowski − kategoria młodsza oraz
Jacek Szyszko i Mateusz Kaszuba w kategorii starszej.

Turniej rozgrywano systemem pucharowym, do dwóch wygranych setów (do 11 punktów), zaś mecze finałowe do trzech wygranych (do 11 punktów).

Nasi chłopcy mają powody do zadowolenia, ponieważ w grupie młodszej Dawid Suchocki wygrał turniej indywidualny, a w grze podwójnej para Jakub Składowski i Dawid Suchocki zajęła I miejsce. W grupie starszej Mateusz Kaszuba zajął III miejsce w grze indywidualnej, zaś w grze podwójnej duet Jacek Szyszko i Mateusz Kaszuba uplasował się również na pierwszej pozycji.

Nagrodą dla zwycięzców były pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom!

22 lutego 2016 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 3 „Dom na Trakcie” odbył się VI turniej trójek koszykarskich chłopców z warszawskich placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Do zawodów przystąpiło 7 zespołów. W skład każdego wchodziła piątka zawodników − 3 grających i 2 rezerwowych. Zespoły grały systemem „każdy z każdym”, mecze trwały po 8 minut, po 4 następowała zmiana stron.

Nasz ośrodek reprezentowali: Daniel Szewczyk, Daniel Hawryluk, Mateusz Kaszuba, Dawid Suchocki i Krystian Pawlak. Pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Bartłomieja Korycińskiego chłopcy przystąpili do rywalizacji o tytuł najlepszego zespołu.

Zmaganiom koszykarzy towarzyszyło duże zaangażowanie i spore emocje. Mimo braku kibiców zespół z naszego ośrodka wygrał 5 spotkań, przegrywając tylko jeden pojedynek i tym samym zajął zaszczytne II miejsce.

Trzy najlepsze zespoły turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale i puchary.

7. MOW Podciernie

5 grudnia 2015 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 7 w Warszawie odbył się IX Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego placówek opiekuńczo-wychowawczych z regionu warszawskiego. W rywalizacji wzięło udział ponad 30 chłopców z dziesięciu ośrodków.

MOW nr 4 reprezentowali dwaj zawodnicy − Mateusz Kaszuba i Szymon Kujawa, którzy uczestniczyli w turnieju na Osowskiej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Bartłomieja Korycińskiego.

Gry pojedyncze rozgrywane były systemem pucharowym, a podwójne grupowym.

Oto osiągnięcia naszych chłopców:

* Mateusz Kaszuba zajął I miejsce w grze indywidualnej.

* Mateusz Kaszuba i Szymon Kujawa zajęli V miejsce w grze podwójnej.

* W ogólnej klasyfikacji turnieju para Kaszuba-Kujawa uplasowała się na IV miejscu.

Zawodnicy zostali nagrodzeni przez organizatorów pamiątkowymi dyplomami, statuetką i pucharem.

Gratulacje!

26 listopada 2015 r. dwunastu wychowanków naszego ośrodka wybrało się na mecz piłki nożnej Ligi Europy na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej.
         Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rozpoczęcie ważnego spotkania Legii Warszawa z duńskim zespołem FC Midtjylland. Do tej pory legionistom nie wiodło się dobrze, ale tym razem pokazali, że potrafią świetnie grać. Dominowali na boisku i ostatecznie pokonali Duńczyków 1:0. Było to pierwsze zwycięstwo legionistów w rozgrywkach grupowych. Dzięki niemu piłkarze zachowali szansę na awans do 1/16 finału Ligi Europejskiej.
         Zwycięstwo Legia zawdzięcza Szwajcarowi – Aleksandrowi Prijoviciowi, który popisał się kapitalnym uderzeniem głową z odległości 15 metrów. Upragniona bramka padła na 10 minut przed końcem pierwszej połowy meczu. Szkoda tylko, że autor jedynego gola w tym spotkaniu musiał opuścić boisko z powodu lekkiej kontuzji.
         Trochę nam ziąb dokuczał, ale za to emocji nie brakowało. Warto więc było śledzić do końca dobrą grę Legii. Wzruszającym momentem imprezy było, zgodnie z tradycją, odśpiewanie utworu Czesława Niemena pt. „Sen o Warszawie”. Piosenka zintegrowała wszystkich kibiców i graczy.

Pobyt na stadionie Legii dostarczył nam miłych przeżyć, dużo emocji i wzruszeń.

Sztafeta wioślarska wystartowała 23 listopada 2015 r. o godzinie 1130 na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej. 75 zespołów pokonało w 24 godziny 2 294 km z Warszawy do Madrytu. Wydarzeniu przyświecało hasło „Wszyscy do wioseł”. Młodzież z naszego ośrodka postanowiła przyłączyć się do tak ambitnego zadania.

Jedenastu wychowanków udało się na stadion Legii, by wesprzeć charytatywną inicjatywę. Opiekunowie Bartłomiej Koryciński i Sławomir Ciechanowski podzielili uczestników na zespoły, które zasiadły na ergometrach i wiosłowały przez pół godziny. Dzięki udziałowi w akcji chłopcy przyczynili się do realizacji celów, jakie postawili inicjatorzy sztafety: pomoc niepełnosprawnym, zebranie środków na zakup ergometrów wioślarskich, zachęcenie niepełnosprawnych do aktywności, integracja osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

Sztafeta wioślarska połączyła dwa odległe miasta − Warszawę i Madryt. Dystans do przepłynięcia był trudny i ambitny. Cieszymy się więc, że i my mamy swój mały udział w tak wielkim wydarzeniu.

W dniu 29 września na boisku „Orlik” przy ul. Osowskiej odbył się turniej piłkarski pod hasłem „Wykop dopalacze” zorganizowany przez m. st. Warszawa, KSP oraz MOS Nr 7 w Warszawie. Głównym celem organizatorów było zwrócenie uwagi uczestników na zagrożenia związane z używaniem przez młodzież środków psychoaktywnych tzw. „dopalaczy”, integracja przedstawicieli instytucji i młodzieży, propagowanie i popularyzowanie zdrowego stylu życia i rywalizacja sportowa w duchu zasad „fair play”.

Wśród gości honorowych imprezy były osoby pełniące wysokie funkcje w naszych władzach lokalnych oraz znane osoby związane z piłką nożną. Otwarcia turnieju dokonał Jarosław Woźniak, zastępca prezydent m. st. Warszawy wraz z byłym trenerem piłkarskiej kadry narodowej Andrzejem Strejlau. Uczestniczyli w nim także Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, insp. Robert Szydło, I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, Prof. Jerzy Talaga, twórca podręczników dot. piłki nożnej, dyrektorzy placówek biorących udział w turnieju : Mariusz Sztyk - MOW nr 4, Robert Lisewski - MOS nr 7 oraz piłkarz Legii Warszawa i reprezentacji Słowacji Ondrej Duda.

W turnieju udział wzięło 5 drużyn. MOS Nr 7, MOW Nr 4, wychowawcy tych ośrodków, samorządowcy oraz policjanci Komendy Stołecznej Policji. Zwycięzcami okazali się przedstawiciele KSP, drugie miejsce przypadło drużynie wychowawców, w której składzie grało trzech przedstawicieli naszej placówki- panowie Bartłomiej Koryciński, Rafał Dębek i Michał Wadas. Trzecie miejsce zajęli wychowankowie MOS nr 7, nasi chłopcy- czwarte, a piąte - samorządowcy.

W Warszawskiej Lidze Piłki Nożnej Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka w sezonie 2014/2015 brało udział 10 placówek. MOW nr 4 uplasował się na 4. pozycji. Do rozgrywek zgłoszonych było 17 wychowanków. Najlepszym strzelcem zespołu został Jacek Szyszko, zdobywając 19 bramek w 15 meczach.

10.  Hawryluk Daniel                                     1

Ponadto w tym roku szkolnym drużyna uczestniczyła w wielu turniejach piłkarskich. Zajęliśmy II miejsce w rozgrywkach podczas mityngu lekkoatletycznego przy ul. Barskiej oraz III miejsce w turnieju inaugurującym Warszawską Ligę Piłki Nożnej Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka.

Na przełomie roku 2014/2015 udało się zbudować zespół oparty na równości, koleżeństwie i wzajemnym wspieraniu się. Na przestrzeni kilku miesięcy wykrystalizował się trzon drużyny, który pozwoli budować zespół w przyszłym roku szkolnym.

Michał Wadas

11 marca 2014 r. odbył się pierwszy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora MOS Zielonka. Mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów, natomiast trzeci set do 15.

W turnieju uczestniczyły drużyny: MOS Reymonta, MOS Osowska, MOW Dolna oraz zespół gospodarzy. W pierwszym bardzo wyrównanym meczu spotkaliśmy się z MOS Zielonka. Pierwszy set zakończył się wynikiem 25:23 dla gospodarzy. W drugim secie byliśmy stroną przeważającą, wygrywając 25:19. Do rozstrzygnięcia doszło w trzecim secie, w którym od początku drużyna MOS Zielonka utrzymywała przewagę. Ta część zakończyła się wynikiem 15:9, a całe spotkanie zwycięstwem MOS Zielonka.

W kolejnym meczu zmierzyliśmy się z drużyną MOS Osowska. Do połowy pierwszego seta byliśmy stroną przeważającą, w drugiej części nasz przeciwnik zmobilizował siły i set zakończył się wynikiem 25:22 dla MOS Osowska. W ostatnim secie niestety nie potrafiliśmy wykorzystać swojej szansy. Doprowadzenie do remisu okazało się niemożliwe i ulegliśmy drużynie przeciwnej 2:0.

W trzecim meczu turniejowym spotkaliśmy się z MOS Reymonta. Zarówno dla nas, jak i dla naszego przeciwnika była to gra o wszystko ̶ wygraną, która zagwarantuje 3. miejsce w klasyfikacji. Bardzo wyrównane spotkanie zakończyło się zwycięstwem naszego zespołu.

Końcowa klasyfikacja:

1. MOS Zielonka

2. MOS Osowska

3. MOW Dolna

4. MOS Reymonta

22 stycznia 2014 r. odbył się II Turniej Siłowy Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Domów Dziecka zorganizowany przez ośrodek z ul. Osowskiej. W tegorocznej edycji rywalizowali ze sobą zawodnicy: MOW Dolna, MOS Reymonta, MOS Zielonka i gospodarze. Nasz ośrodek reprezentowali: Kamil Starczewski, Ryszard Oleszczak i Piotr Bilicki.

Zawody składały się z trzech konkurencji. Pierwsza polegała na podnoszeniu ciężaru stanowiącego 60 proc. własnego ciała. Następnie zawodnicy w podchwycie musieli się podciągnąć. Na tym etapie liczyła się ilość powtórzeń. Rywalizację zakończyła konkurencja podnoszenia w czterech podejściach deklarowanego przez zawodnika ciężaru.

W turnieju nasi wychowankowie zaprezentowali się bardzo dobrze. Kamil Starczewski zajął trzecie, a Ryszard Oleszczak drugie miejsce. Zawody wygrał reprezentant MOS Reymonta.

7 stycznia 2014 r. rozpoczęła się liga tenisa stołowego w grze singlowej i deblowej. Mecze rozgrywały się do trzech wygranych setów do 11 punktów. Nasz ośrodek reprezentowali: Paweł Gaweł, Tomek Szałder, Piotr Bilicki. W grze indywidualnej swoje umiejętności pokazali wszyscy, natomiast w deblu Tomek Szałder i Piotr Bilicki. W pierwszej kolejce graliśmy przeciwko reprezentantom Domu na Trakcie.

Gra indywidualna:

Gaweł – Nowowiejski 0:3

Szałder – Giełrzecki 1:3

Bilicki – Sawicki 0:3

Gra deblowa:

Szałder, Bilicki – Banaszek, Sawicki 2:3

W pierwszej kolejce niestety nie udało nam się odnieść zwycięstwa ani w grze singlowej, ani deblowej. Mimo początkowego prowadzenia w deblu 2:0 nie utrzymaliśmy przewagi i ostatecznie przegraliśmy wszystkie mecze. Tym razem zabrało koncentracji.

W drugiej kolejce przyszło nam się zmierzyć z MOS Osowska, również na wyjeździe i na terenie rywala.

Wyniki spotkań tej kolejki:

Gaweł – Pietrzykowski 11:7, 5:11, 10:12, 11:6, 11:8; końcowy wynik 3:2

Szałder – Szczęsny 11:6, 5:11, 11:9, 3:11, 13:15; końcowy wynik 2:3

Bilicki  – Wrzodak 11:8, 7:11, 11:9, 11:6; końcowy wynik 3:1

Debel Szałder, Bilicki – Wojciechowski, Niebyt 11:8, 15:13, 11:9; końcowy wynik 3:0.

Tym razem poszło nam lepiej i z czterech meczów wygraliśmy trzy – dwa w grze indywidualnej i jeden deblowej. Do wygrania czwartego spotkania zabrakło motywacji, koncentracji i chyba odrobiny szczęścia.

4 listopada 2013 r. nasza drużyna rozegrała 9. kolejkę WLPN z zespołem MOS z ulicy Brożka. Zespół do meczu przystąpił bez dwóch kluczowych zawodników, tj. Piotra Bilickiego i Konrada Dąbrowskiego. Przed tym spotkaniem mieliśmy bilans dodatni (5 wygranych, 2 porażki). Grę rozpoczęliśmy z nadzieją na kolejne zwycięstwo.

Początek meczu wypadł bardzo dobrze, wykorzystywaliśmy swoje sytuacje bramkowe, ale nie uchroniliśmy się od błędów, tracąc dwie bramki (wynik po pierwszej połowie 5:2).

W drugiej części spotkania popełnialiśmy wiele błędów, a nasz rywal potrafił je wykorzystać. Na parę minut przed końcem wynik oscylował w okolicach remisu i dosłownie rzutem na taśmę nasza drużyna zwyciężyła 8:7. Bramki zdobyli: Sebastian Prass (4), Ryszard Oleszczak (2), Michał Wadas (wychowawca) (2).