W dniu 20 maja br. grupa wychowanków z MOW nr 4 udała się do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Organizatorami wycieczki byli wychowawcy: Marcin Sobociński, Łukasz Mordon i Bartłomiej Koryciński.

Muzeum Spotu i Turystyki mieści się na Żoliborzu, przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4, w nowoczesnym Centrum Olimpijskim. Poświęcone jest historii polskiego sportu. Zgromadzone tam zbiory obejmują blisko 50 tysięcy eksponatów, głównie medali, pucharów i dyplomów. Są też flagi, proporczyki, plakaty, sztandary, stroje i sprzęt sportowy. Oprócz tego można podziwiać zbiór książek, fotografii, czasopism, widokówek. Zbiory uzupełniają materiały filmowe i dźwiękowe.

Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem obejrzeliśmy różne eksponaty muzealne, które przybliżyły nam sylwetki wybitnych polskich sportowców. Do największych atrakcji prezentowanych w MSiT można zaliczyć: narty Wojciecha Fortuny, kajak Jana Pawła II, w którym pływał na mazurskich jeziorach, gokart Roberta Kubicy, kask Adama Małysza, buty Marcina Gortata, koszulka Jerzego Dudka, kamyczek z Mount Everestu, który przywiozła Wanda Rutkiewicz.

Bardzo zaciekawił nas kącik obrazujący historię roweru, kącik z makietą ringu bokserskiego i kącik lekkoatletyczny z bieżnią. Sporą atrakcją były nagrania audio. Wystarczyło wcisnąć magiczny guzik i posłuchać, jak legendarny Jan Ciszewski i inni komentują mecze piłkarskie.

Pobyt w MSiT pozwolił nam poznać historię wielu dyscyplin sportowych i przybliżyć postacie wspaniałych polskich sportowców. Przyszły też refleksje, że sport to nie tylko korzyści zdrowotne i emocjonalne, ale też piękno i życiowa pasja.

W pogodnym nastroju odbyliśmy rekreacyjny spacer bulwarem nadwiślańskim. Oglądaliśmy też Warszawę płynąc promem po Wiśle. Następnie spacerowaliśmy po warszawskiej Starówce. Pełni wrażeń i zrelaksowani wróciliśmy do Ośrodka. To była miła weekendowa majówka.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Przydatne linki