Do wakacji zostało:

31 maja chłopcy z grupy I i Igor oraz Maciek z grupy III odwiedzili Fotoplastikon Warszawski, aby poznać interesujące miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Przy tej okazji obejrzeli przeszło czterdzieści zdjęć dawnej Japonii z wystawy „Gaijin w kraju samurajów. Japonia na fotografiach z przełomu XIX i XX wieku”. Wizyta w muzeum przybliżyła nam magiczny charakter orientalnego kraju, ale także ciekawe „smaczki” przedwojennej Warszawy związane z fotografią stereoskopową i fotoplastikonami stolicy.

 

Za nami trzeci finał ośrodkowej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej. 14 maja z testem zmierzyło się 31 uczniów naszej szkoły. Pytania nie należały do najłatwiejszych, żadnemu z wychowanków nie udało się zdobyć maksymalnej liczby punktów.

Najbliżej tego osiągnięcia był laureat tegorocznego finału Michał K. z grupy II, który uzyskał 23 punkty na 25 możliwych. Na kolejnych miejscach znaleźli się wychowankowie grupy III ̶ Igor H. był 2., a tuż za nim Mateusz K.

W klasyfikacji drużynowej natomiast najlepsi okazali się uczniowie klasy 3 gimnazjum, którzy w nagrodę od dyrekcji placówki otrzymali bilety do kina.

 

Wychowankowie naszego ośrodka od kilku lat są wolontariuszami MPW i opiekują się grobami poległych bohaterów Warszawy. Chłopcy kolejny raz otrzymali zaproszenie od Centrum Wolontariatu, aby zwiedzić muzeum. Przewodnikiem był dobrze nam znany Pan Remigiusz, który również jest wolontariuszem oraz koordynatorem naszych działań na rzecz muzeum. Dwugodzinna lekcja historii upłynęła dość szybko. Ciekawa ekspozycja znajdująca się na trzech kondygnacjach, oryginalne pamiątki i eksponaty z czasów powstania przykuwały uwagę wychowanków. W czasie projekcji filmu „Miasto ruin” oglądaliśmy zniszczoną Warszawę z 1944 roku. Zastosowane  w muzeum nowoczesne techniki audiowizualne w ciekawy sposób opowiedziały nam o historii i patriotyzmie.

Sebastian Olejniczak


 

11 maja 2019 r. już po raz dwudziesty trzeci spotkaliśmy się z nauką i techniką na Pikniku Naukowym, tym razem pod hasłem My i maszyny.

Przestrzeń Stadionu Narodowego została podzielona na strefy: Przyszłości, Cywilizacji, Zdrowia, Kultowych Eksperymentów, Zrób To Sam, Rodzinną i Gości Zagranicznych. Obejrzeć, dotknąć, sterować albo zrobić własnego robota – tak w skrócie można by opisać oblegane przez nas stanowiska.

Firma Wodociągi Warszawskie tego dnia oferowała spragnionym pyszną filtrowaną wodę, z czego oczywiście skwapliwie skorzystaliśmy.

 

W kwietniu po raz kolejny nasz ośrodek był organizatorem turnieju siłaczy. Do tegorocznych zawodów zgłosiło się 7 placówek opiekuńczo-wychowawczych, każdą reprezentowało 3 zawodników, którzy brali udział w czterech konkurencjach siłowych: wyciskanie, pompki, ergometr, podciąganie. Kolejność podchodzenia do wykonywanych konkurencji była dowolna.

Nasi zawodnicy okazali się bezkonkurencyjni, długie przygotowania do zawodów przyniosły oczekiwane rezultaty. Chłopcy z „Dolnej” zdecydowanie wygrali klasyfikację drużynową. Natomiast w klasyfikacji indywidulanej na podium stanęli: Jakub Z. ̶ został wicemistrzem, a na najniższym stopniu uplasował się Patryk B., który może mówić o dużym pechu. Trzy konkurencje zdecydowanie wygrał, dopiero „morderczy” ergometr odebrał mu zwycięstwo w całych zawodach. Pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej i statuetka STRONGMANN 2019 powędrowała do Arkadiusz R. z „Osowskiej”. Gratulacje i wielkie brawa dla wszystkich zawodników, którzy podczas całego turnieju prezentowali postawę fair play.

Organizatorzy również stanęli na wysokości zadania, przygotowując perfekcyjnie zorganizowane zawody. Po raz pierwszy pojawił się kącik ze zdrową żywnością, który przez całe zawody był okupowany przez zgłodniałych „siłaczy”, transparentne wyniki prezentowano na „żywo” na monitorze (poniżej tabela wyników).

Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Dyrektora ośrodka oraz Fundację Akademia Integracji. Po zmaganiach na zawodników w ośrodkowej kuchni czekał posiłek regeneracyjny przygotowany przez niezastąpione panie kucharki J.

Podziękowania dla Urlike Fuhrmann i członków Samorządu Uczniowskiego, którzy pomogli przy organizacji wydarzenia, oraz pp. Bartka, Sebastiana i Sławka za przygotowanie siłaczy i organizację przedsięwzięcia. Do zobaczenia za rok!


WYNIKI

 

Konkurs odbył się w dniach 25-31 marca 2019 r. w formule Edukacyjne Wyzwania Medialne, która umożliwiała prowadzenie kampanii reklamującej działania szkoły w środowisku lokalnym. Cele wyzwania to m.in.: uczczenie rocznicy stulecia odzyskania niepodległości, utrwalenie zasad pisowni wybranych trudnych dla uczniów wyrazów, poszerzenie wiedzy na temat pojęć i znaczeń, jakie kryją się pod nimi, a także zapoznawanie się z innowacjami i możliwościami pracy online w Internecie.

Każda szkoła ma swoich mistrzów. W naszej udało się rozpoznać tych w dziedzinie ortografii. Największą liczbę punktów uzyskał Konrad z klasy VIII a. Mistrzów ortografii jest jeszcze kilku: Karol Sz., Maciej, Mariusz D. i Mariusz S., Krzyś, Kuba K., Patryk B., Bartosz. To ci, którzy osiągnęli wyniki w przedziale 85 % - 100 %.
Biorąc pod uwagę zaangażowanie, zmotywowanie oraz integrację zespołową,
wygrała klasa VIII a.

Wszyscy mieliśmy zaszczyt przez dwa miesiące jednoczyć się w działaniach pod logiem „Niepodległej”. Była to lekcja szacunku do ojczyzny i wspólnego dobra, jakim jest nasza historia i język polski. Serdecznie wszystkim dziękujemy za te chwile.

 
Więcej artykułów…