Do wakacji zostało:

18 stycznia 2019 r. grupa wychowanków wzięła udział w zajęciach edukacyjnych pod nazwą Muzealne przeboje, które odbyły się w Muzeum Narodowym w Warszawie. W trakcie warsztatów chłopcy: poznali, analizowali i interpretowali kilka eksponatów z bogatej kolekcji malarstwa. Naszą podróż w czasie rozpoczęliśmy od starożytnych fresków w Galerii Faras, a zakończyliśmy przy obrazie Andrzeja Wróblewskiego Kolejka trwa. Na pierwszym miejscu muzealnej listy przebojów uczestnicy zajęć jednogłośnie uplasowali płótno Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.


 

Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie, informujemy, że dzień otwarty w MOW nr 4 odbędzie się 16 lutego 2019 r.

 

13 stycznia po raz kolejny pięciu naszych wychowanków kwestowało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórkę prowadziliśmy na ulicach Mokotowa i w alejkach Łazienek Królewskich. Zapału nie studził duży deszcz, a ofiarność ludzkich serc dodawała motywacji i zadowolenia. W sumie uzbieraliśmy 1771,04 zł.

Marcin Sobociński

 

 

21 grudnia w naszym ośrodku odbyło się spotkanie
z p. Jackiem Zalewskim, prezesem Stowarzyszenia Dobra Wola.
Celem organizacji jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób
z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, przestrzegania wobec nich praw człowieka i obywatela, a także prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym. Naszym wolontariuszom postać pana Jacka jest znana z Tataspartakiady, akcji Sadzenie Lasu Dobrej Woli czy ostatnio – spotkania opłatkowego dla niepełnosprawnych w Piasecznie. W piątek mieliśmy okazję rozmawiać z gościem o tolerancji wobec osób niepełnosprawnych i podróżach z Kubą.

W dowód uznania za naszą wieloletnią współpracę otrzymaliśmy z rąk prezesa Stowarzyszenia Dobra Wola statuetkę Anioła Tolerancji.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie i wyróżnienie!


 

Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie,

w imieniu naszych wychowanków zapraszam na wyjątkowy występ Teatru Moralnego Niepokoju, działającego od 2012 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4. Nasz teatr zdobył uznanie na licznych konkursach i festiwalach teatralnych. Projekt TMN zdobył też wiele pochlebnych opinii od praktyków i teoretyków resocjalizacji,  pedagogiki, dramy, arteterapii, psychologii, a nawet filozofii.

Zapraszamy 22 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 na scenę Starej Prochowni w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie przy ul. Boleść 2. Odbędą się dwa przedstawienia, "Wyspa" i "Chcę żyć", które są oryginalną pracą powstałą w naszej placówce. Po spektaklach będzie możliwość porozmawiania z twórcami.

Wydarzenie na FB https://web.facebook.com/events/305765783400768/

Wejście bezpłatne, jednak prosimy o rezerwację miejsca drogą mailową
marcin@kostyra.org

Marcin Kostyra, opiekun TMN

Opisy spektakli:

Spektakl „Wyspa” oparty jest na motywach powieści „Władca much” Wiliama Goldinga.
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak wygląda świat dzieci pozostawiony samych sobie? Jak zachowują się nastolatkowie, których nie ograniczają zasady dorosłych? Jeśli nie, to zabierzemy Cię na naszą „Wyspę” i pokażemy to!

Akcja spektaklu „Wyspa” dzieje się na warszawskich Bielanach. Jest to opowieść o grupie nastolatków, którzy doświadczyli katastrofy, ale nie komunikacyjnej, tylko rodzinnej. Przez to są zdani sami na siebie. Żyjąc w miejskiej „wyspie” marzą o innym, lepszym świecie, wysyłając „sygnały” o ratunek. Jednak okazuje się, że tak samo jak trudno jest wydostać się z wyspy gdzieś na Pacyfiku, tak samo trudno wyrwać się jest z tej miejskiej. To, co zniewala naszych „rozbitków”, to ich własny mentalny świat, system wartości i kultura, w której przyszło im żyć. Uratuje się tylko ten, któremu uda się przezwyciężyć samego siebie.

Czy zastanawiałeś się jak czuje się ten, którego okrzyknięto „tym innymi”? Zatrzymaj się na chwilę i zrozum jego emocje, pomożemy Ci naszym spektaklem.
"Chcę Żyć " - jest upamiętnieniem Kacpra, nastolatka który odebrał sobie życie, dlatego, że nie dał rady sobie z agresją rówieśników. "Chcę Żyć", jest naszym protestem przeciwko nietolerancji. Spektakl zrealizowany przez chłopaków, którzy sami doświadczają wykluczenia, choć innego rodzaju. Mają dziś odwagę mówić o czym co jest trudne dla wielu młodych ludzi.

 

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, wychowankowie naszego ośrodka pod opieką p. Piotra Miśkiewicza i p. Rafała Dębka, tradycyjnie jak co roku, wystawili jasełka bożonarodzeniowe. Spotkanie odbyło się 20 grudnia 2018 r. w sali gimnastycznej.

Tegoroczne przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ w całości zagrane było przez lalki, którym głosu użyczyli nasi wychowankowie. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a artyści pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem dla całej społeczności ośrodka i gości zaproszonych na tegoroczne spotkanie opłatkowe.

 
Więcej artykułów…