Do wakacji zostało:

Dyrektor, Pracownicy i Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 serdecznie zapraszają Rodziców i Opiekunów Prawnych na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 19 grudnia o godzinie 1200.

 

18 listopada w Muzeum Polin uczniowie klasy VII i VIII b w ramach tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obejrzeli obraz „Cudowne dzieci” (reż. Marcus Rosenmüller, Niemcy 2011). Dramat zadedykowano pamięci 1,5 miliona żydowskich dzieci zamordowanych podczas II wojny światowej.

 

8 listopada nasi wychowankowie przy współpracy z Nadleśnictwem Chojnów wzięli udział w akcji sprzątania lasu w okolicach Góry Kalwarii. Przed wyjazdem uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących następstw zaśmiecania lasu oraz niewłaściwego segregowania odpadów.

Po przybyciu na miejsce pan Bartek i pan Marcin zachęcili wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa w sprzątaniu. Pełni zapału, zaopatrzeni w niezbędny sprzęt pod postacią worków i rękawic wyruszyliśmy w głąb lasu. W tegorocznej akcji wzięło udział 8 chłopców i 2 wychowawców.

Udział wychowanków w akcji z pewnością przyczyni się do uwrażliwienia na potrzeby środowiska naturalnego oraz ukształtowania nawyku dbałości o otoczenie i estetykę, ale przede wszystkim uwolnił nasze lasy od 26 worków śmieci!

Wszyscy uczestnicy tegorocznego sprzątania wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne. Na zakończenie wyjazdu w wyznaczonym przez leśniczego miejscu odbyło się ognisko z kiełbaskami.

 

6 czerwca 2019 r. grupa naszych wychowanków uczestniczyła w projekcie artystycznym prowadzonym przez warszawską formację hip-hopową Hemp Gru. Tego dnia chłopcy mieli okazję pracować w profesjonalnym studiu nagrań oraz spróbować specjałów meksykańskiej restauracji prowadzonej przez jednego z członków zespołu. Nasi wychowankowie wspólnie z artystami stworzyli swoją wersję utworu „Życie Warszawy 2”. Efekty ich pracy można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=QzDL95b277A

 

Dzień 6 listopada w naszej placówce miał niecodzienny charakter, zależało nam bowiem, aby uroczystość szkolna była preludium do przypadających na 11 listopada obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od samego rana można było odczuć odświętną atmosferę.

Akademia rozpoczęła się od hymnu narodowego. Tego dnia wychowankowie zaprezentowali przygotowaną przez siebie część artystyczną, która przybliżyła wydarzenia poprzedzające 11 listopada 1918 roku. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, przypomniano również miejsca w Warszawie bezpośrednio związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim i pytano o kwestie ważne dla współczesnego patriotyzmu.

Następnie podczas warsztatów angażujących całą społeczność ośrodka pracowaliśmy nad pojęciami: tożsamość narodowa, postawa obywatelska, tolerancja.

 
 

Od dwóch lat odwiedzamy Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Pomagamy tam siostrom Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w porządkowaniu pięknego leśnego cmentarza i poznajemy historię powstania Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Na cmentarzu spoczywają osoby zasłużone dla kultury polskiej: Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Halina Mikołajska, Irena Dziedzic, Tadeusz Mazowiecki i wielu, wielu innych. W tym roku siedmiu naszych wychowanków pięknie posprzątało cały cmentarz i drogę prowadzącą do niego. Ich pomoc była istotna dla osób odwiedzających groby podczas uroczystości Wszystkich Świętych.

 
Więcej artykułów…