Do wakacji zostało:

Nasz zespół teatralny właśnie zakończył pracę nad nowym spektaklem. Tym razem działania były sprzężone z projektem Teatru Ochoty „Scena debiutu”, dzięki któremu uczestniczyliśmy w warsztatach oraz mieliśmy zapewnioną opiekę artystyczną tutora, p. Przemka Furtaka z wrocławskiego Teatru Układ Formalny. Nasza grupa pracowała nad „Watahą” według scenariusza i w reżyserii M. Kostyry. Podczas finału projektu 3 marca 2019 r. zaprezentowaliśmy pięć z dziewięciu scen tegoż przedstawienia.

Kolejnym etapem była prezentacja w konkursie teatralnym „MAM to! Festiwal Młodzi Artyści Mokotowa” w Domu Kultury KADR w Warszawie, który odbył się 11 marca. Pokazaliśmy wówczas 8 z 9 scen. Mimo że spektakl nie był w pełni dopracowany, to jury przyznało nam II wyróżnienie i bon w wysokości 1000 zł.

Premierowe prezentacje całego spektaklu odbyły się w ostatnim tygodniu marca, tj. 27.03. na Mazowieckich Spotkaniach Teatralnych Zwierciadła, a dzień później na Ogólnopolskich Spotkaniach Małych Form Teatralnych w MOW nr 2 przy ul. Strażackiej w Warszawie. Podczas OSMFT pokazaliśmy też naszą interpretację „Lokomotywy” J. Tuwima przygotowaną pod kierunkiem p. Piotra Miśkiewicza. Oba spektakle zostały nagrodzone przez jury.

29 marca zagraliśmy na życzliwej nam scenie w Starej Prochowni w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej podczas Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych. Werdykt jury był dla nas ukoronowaniem ciężkiej pracy, bowiem przyznano nam II miejsce i wspaniałe nagrody. Warto dodać, że festiwal poprzedziła wstępna kwalifikacja na podstawie nagrania, a do finału dostało się 11 zespołów. Zwycięzca to grupa z Liceum Filmowego ze świetną sztuką „Rozmowy weselne”, a nagrodę jury młodzieżowego otrzymała grupa z Studia Teatralnego Julii Kotarskiej-Rekosz − również zasłużenie!


Zza kulis:

Niewiele brakowało, aby „Wataha” nie została zrealizowana, ponieważ mieliśmy bardzo dużo trudności organizacyjnych i kryzysów. Prace nad spektaklem zaczęliśmy po feriach. Gdy nasz teatralny tutor był pod koniec lutego na pierwszej próbie czytanej, zapytał: „kiedy premiera? W maju?”. W odpowiedzi usłyszał, że 11 marca gramy 7 z 9 scen, a 27 marca całość. Wówczas uśmiechnął się i życzył powodzenia. Przy współpracy całego zespołu udało się osiągnąć zamierzony cel. Dzięki teatrowi nauczyliśmy się, aby nie poddawać się i wierzyć w siebie, a wówczas ciężka praca z pewnością zostanie zauważona.