Wycieczka do Zabrza

W dniach 12 – 15 maja 2022 r. byliśmy na Śląsku. Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu st. brygadiera Tomasza Bajerczaka mieszkaliśmy w hotelu i mieliśmy zorganizowane wiele ciekawych imprez.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Zabrzu. Poznaliśmy specyfikę oraz kulisy pracy strażaków. Kolejnym etapem było zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza. Przewodnik nakreślił nam historię rozwoju górnictwa na Śląsku. Kilometr płynęliśmy łodziami 40 m pod ziemią, poznaliśmy pojęcia: szychta, gruba, pyrlik, dupnięcie, fedrunek, spąg, przekonaliśmy się, w jak trudnych warunkach pracują górnicy. Na koniec zjechaliśmy na głębokość 320 m. w Kopalni Guido, gdzie czekał na nas drobny poczęstunek w najgłębiej położonym w Polsce pubie.
Kolejnego dnia poznawaliśmy piękno śląskiej przyrody. Pojechaliśmy do Ustronia, skąd weszliśmy na polanę Stokłosica na wysokość 851 m n.p.m. na zboczu Wielkiej Czantorii. Po krótkim odpoczynku zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na dół. W drodze powrotnej do Zabrza zobaczyliśmy pięknie położony u źródeł rzeki Wisły Zamek Prezydenta RP w Wiśle.
Ostatni dzień to czas na relaks. Rano byliśmy w kinie, a po obiedzie na stadionie Górnika Zabrze obejrzeliśmy mecz Górnik Zabrze – Górnik Łęczna. Wynik 4:2. Łukaszowi Podolskiemu udało się strzelić gola. Pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy wieczorem do Warszawy.
Marcin Sobociński